28.3.2024 9:17

Άλωσε τα Θυμιανά με φοβερό Βασιλάκη η Θύελλα - Χαμένοι και οι δύο στο Πυργί

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική των πλει οφ της Α' κατηγορίας καθώς και η εμβόλιμη αναμέτρηση ανάμεσα σε Μικρασιατική και Κανάρη για τα πλει αουτ.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΘΥΕΛΛΑ 0-3 (Πλει-Οφ Α)

Η Θύελλα πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί του Ηρακλή με 0-3 με τον Στέφανο Βασιλάκη να ξεχωρίζει. Άνοιξε το σκορ στο 40’ και στο 55’ έκανε το 0-2. Το χατ-τρικ του ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι που πέτυχε. Η Θύελλα εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Ηρακλή και κράτησε το μηδέν και στο 2ο παιχνίδι των πλει-οφ που έδωσε. Ο Ηρακλής, μένει πολύ πίσω στη βαθμολογία, είναι στο -10 από τη πρώτη θέση με παιχνίδι παραπάνω. Αντίθετα, η ομάδα από το Χαλκειός είδε Πύργο και Δάφνη να παίρνουν από ένα πόντο με αποτέλεσμα να είναι στο +3 από τη δεύτερη θέση, με ματς λιγότερο μάλιστα.

ΠΥΡΓΟΣ - ΔΑΦΝΗ 1-1 (Πλει-Οφ Α)

Σε μια αναμέτρηση, που ξεκίνησε πολύ δυνατά με 2 γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια επικράτησε ισορροπία και το 1-1 που διαμορφώθηκε από νωρίς, ήταν το τελικό σκορ. Ο Καλαντζής, άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Δάφνης στο 6ο λεπτό με πλασέ μέσα από τη περιοχή, νικώντας τον Πατελίδα, φτάνοντας τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα φέτος. Πολύ γρήγορα όμως, στο 11’ ο Καπος με ατομική ενέργεια και ένα σουτ που κόντραρε, απάντησε και έκανε το 1-1. Μάλιστα ο Πύργος, στο επόμενο ακριβώς λεπτό έχει ξανά ευκαιρία με το σουτ του Αλεξόπουλου να περνάει αουτ. Ο ρυθμός, γενικά ήταν χαμηλός, με την αναμέτρηση να έχει πολλές διακοπές λόγω φάουλ. Ο Πύργος δυσκολεύτηκε να τροφοδοτήσει τον Καπό, ο οποίος εκτός από το γκολ δεν έχει κάποια άλλη κλασική ευκαιρία. Για τους γηπεδούχους η μεγαλύτερη ευκαιρία έγινε στο 70’ όταν ο Αλεξόπουλος γύρισε τη μπάλα στον Μπαλιου, ο οποίος σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά μετά, ήταν σειρά της Δάφνης να χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Σεκ να προλαβαίνει τον Πατελίδα, αλλά τον Νιτα να αποκρούσει το σουτ του Σενεγαλέζου πάνω στη γραμμή.

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ - ΚΑΝΑΡΗΣ 1-4 (Πλει-Αουτ Α)

Για την πρώτη αγωνιστική των πλει-αουτ η Μικρασιατική υποδέχτηκε τον Κανάρη στο Δημοτικό Στάδιο. Σε ένα παιχνίδι με μικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Κανάρης, χωρίς τον Μανώλη Παπαδόπουλο στον πάγκο του, πέτυχε 4 γκολ (για 2η φορά φέτος σκόραρε πάνω από 2 γκολ σε έναν αγώνα) και ξεκίνησε με πολύ θετικό πρόσημο τη νέα εποχή της ομάδας. Το 0-1 έκανε ο Καραγιαννίδης, με τον Πελαντή να σκοράρει για το 0-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Καραγιαννίδης σκόραρε ξανά για το 0-3 με τον Λατίνα να σκοράρει το 4ο γκολ για την ομάδα των Νενήτων. Η Μικρασιατική μείωσε με το γκολ του Βαρελά σε 1-4.