22.12.2013 19:44

Ήττα που κοστίζει διπλά για τον ΒΑΟΛ

Άλλη μια ήττα αλλά με ισοδύναμο αντίπαλο για τον ΒΑΟΛ. Η ομάδα του Ηροδότου πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος νικώντας τον ουραγό ΒΑΟΛ με 88-78 φτάνοντας τις 3 νίκες και ο ΒΑΟΛ να μένει χωρίς νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με ένα  πολύ κακό 1ο δεκάλεπτο (8-21) του ΒΑΟΛ, επιθετικά και αμυντικά, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με διψήφια διαφορά από νωρίς, αλλά και να πάρουν το ψυχολογικό προβάδισμα για τη νίκη. Στη συνέχεια όμως, ο ΒΑΟΛ μείωσε τη διαφορά για να κλείσει  το ημίχρονο σε μονοψήφια διαφορά 31-40.

Στην επανάληψη, ο ΒΑΟΛ ήταν άστοχος απο την περιφέρεια και  έδωσε την ευκαιρία στον Ηρόδοτο να διευρύνει τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο (55-70) και να τη διατηρήσει μέχρι και το τέλος.Πρώτος σκόρερ και πάλι ο Χατζηλάμπρου με 27 πόντους και ακολούθησε ο Σουλίκας με 17 πόντους.

Διαιτητές: Καρδαρης-Σπυροπουλος

Τα δεκάλεπτα: 8 - 21, 31 - 40, 55 - 70, 78 - 88