8.1.2018 10:18

ΗΤΤΑ στον πόντο για τον ΒΑΟΛ από τα Χανιά

Ο Βούρειος ηττήθηκε στα Χανιά με 68-67 χάνοντας για πρώτη φορά φέτος αγώνα με ένα μόλις βαθμό διαφορά.

Η ομάδα του Παντελή Βούλικα ξεκίνησε νωθρά και επέτρεψε στους γηπεδούχους, που έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, να πάρουν τα ηνία του αγώνα, στηριζόμενοι στη μεγάλη περιφερειακή τους ευστοχία (9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο).

Με αμυντικά κενά και τον ΒΑΟΛ να δείχνει πως δεν μπορεί να ακολουθήσει το σκληρό (με την ανοχή των διαιτητών) παιχνίδι των γηπεδούχων, η διαφορά έφτασε στο +13 για να κλείσει στο ημίχρονο στο 48-37.

Στην επανάληψη, ως συνήθως, ο ΒΑΟΛ βελτίωσε αισθητά την αγωνιστική του εικόνα τόσο αμυντικά (δέχθηκε συνολικά μόλις 20π. στο δεύτερο ημίχρονο) όσο και επιθετικά, καθώς Μπουμπάρης και Τσουρής οδήγησαν την αντεπίθεση με μεγάλη συμμετοχή από όλα τα υπόλοιπα παιδιά. Έτσι με τα τρίποντα των γηπεδούχων να έχουν μειωθεί στο 1 και τους πόντους τους να προέρχονται κυρίως από ελεύθερες βολές (9π στους 20π. του 2ου ημιχρόνου) ο Βούρειος όχι μόνο ισοφάρισε αλλά μπήκε και στη θέση του οδηγού με +3 στα τελευταία κρίσιμα λεπτά παγώνοντας το αχανές Κλειστό του Κλαδισού.

Στην τελευταία επίθεση ο Βαγγέλης Τσουρής δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στον Βούρειο με δύσκολη προσπάθεια για 3ποντο κι έτσι φτάσαμε στο τελικό 68-67. Διαιτητές: Καλαϊτζάκης - Λαζαρίδης.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-37, 58-54, 68-67.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης): Παπαδάκης, Κουτσαυδής, Αλεξίου 8 (1), Υφαντόπουλος 2, Σαράντης 6 (1), Μπαγάκης 6 (2), Πούρος, Σκαμνάκης 5 (1), Αράπης 13 (4), Αδοντάκης 13, Τασιούδης 9 (1), Κοντογιάννης 6.

ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας - Συμιακάκης): Μπούμπαρης 11, Σαμιώτης 8, Ανδρουλάκης 9 (1), Σουλίκας 4, Γεωργαντάς 2, Αγγελίδης 5, Καραφάντης, Τσουρής 13 (2), Νακόπουλος, Τρόβας 7 (1), Βούτας, Κωνσταντινάκος 9 (3).