25.11.2013 7:45

Λύγισε στο τέλος

Την πέμπτη  του ήττα στο Πρωτάθλημα  γνώρισε στο Κλειστό Χίου ο Νηρέας, αφού δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Ένωσης Βύρωνα και ηττήθηκε με 3 - 2 . Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τις  Βυρωνιώτισσες και σε συνδυασμό με τις πρώτες νίκες του ΖΑΟΝ και του Ακρίτα ο Νηρέας είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει νίκη.

Ο σημερινός αγώνας ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος και το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ο Νηρέας πήρε το πρώτο σετ αλλά έχασε τα δύο επόμενα. Μάλιστα το τρίτο σετ κρίθηκε στους 30 πόντους φέρνοντας την αδρεναλίνη στα ύψη. Αντιδρώντας σωστά η ομάδα του Φρ. Κυλαδίτη και με την παρότρυνση του κόσμου πήρε το 4ο σετ με 25-20. Στην ρώσικη ρουλέτα του 5ου σετ παρότι προηγήθηκε 8-5 και 11-9 τελικώς ηττήθηκε με 15-13 όπως έγινε και στο ματς με την ΕΑΛ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της  5ης αγωνιστική είναι :Νηρέας Καρδαμύλων - Ένωση Βύρωνα  2 - 3 (26-24, 21-25, 28-30,25-20,13-15)

ΕΑ Λαρίσης-ΑΣΠ Απόλλων 3 - 0 (25-20, 25-15,25-21)

ΓΣ Πετρούπολης-ΑΟ Ακρίτας  2-3 (25-17, 25-23, 20-25, 25-27, 13-15)

ΓΣ Ηλιούπολης-Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός  3 -0 (25-22, 25-23, 25-21)

ΑΣ Ασκληπιός-Ζηρίνειος ΑΟΝ  0-3 (21-25, 19-25, 22-25)