1.12.2013 17:16

Στάθηκε αξιοπρεπώς

Την ήττα γνώρισε ο ΒΑΟΛ στην Κύμη από τον τοπικό Γυμναστικό με σκορ 96 – 69 που έφτασε στην έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Πρωτάθλημα και πλέον κάνει όνειρα ανόδου.

Οι παίκτες του Γυμναστικού ήθελαν να δείξουν από την αρχή ότι έχουν το πάνω χέρι στο ματς και κατάφεραν να επιβάλλουν πολύ γρήγορα τον ρυθμό τους. Η πιεστική τους άμυνα είχε ως αποτέλεσμα πολλούς εύκολους πόντους στην επίθεση, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 32-10 και να μπαίνουν από πολύ νωρίς οι βάσεις για την νίκη. Στην δεύτερη περίοδο η Κύμη συνέχισε να σκοράρει με σχετική άνεση, ενώ και ο ΒΑΟΛ ανέβασε κάπως την παραγωγικότητα του, με το ημίχρονο να τελειώνει με 56-27.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού Ο ΒΑΟΛ προς τιμήν τους δεν παρέδωσε τα όπλα και συνέχισε να μάχεται με όποιο τρόπο μπορούσε. Με επιθετικές αιχμές τον Μυτιληνού και τον Χατζηλάμπρου δεν επέτρεψαε να ξεφύγει περαιτέρω η διαφορά, η οποία κρατήθηκε σε αξιοπρεπές επίπεδα

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης: Σέττος 14(2), Παπαντωνίου 3(1), Κατράνας 11(1), Ιωάννου 7(1), Γυφτονικολός 10, Δήμος 9, Τσιριμώκος 18(5), Γκρινιάρης 16(1), Μπολάνος, Αγγελής 8, Μπίρμπας, Παππάς

ΒΑΟΛ Χίου: Αλεξάκης 2, Ζεχερλής 2, Σουλίκας 4, Μυτιληνού 27, Χατζηλάμπρου 21(3),Τρόβας 3(1), Τσιριγώτης, Νακόπουλος 3, Τσαπρούνης 7, Μιχαλιός,

Δεκάλεπτα::32-10, 56-27, 77-46,96-69