21.11.2016 13:42

Τον κάρφωσε με την τρίαινα

ΠΟΣΕΙΔΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ 2-1

Νέο ενδιαφέρον απόκτησε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Χίου μετά από τη νίκη του Ποσειδώνα 2-1 στο ντέρμπι με τον Ηρακλή. Το σημαντικό είναι ότι οι παίκτες των Καρδαμύλων πήραν τη νίκη με ανατροπή σκορ αφού έχαναν 0-1 και παρά τις απουσίες που είχαν νίκησαν δίκαια. Η ομάδα των Θυμιανών μπήκε δυνατά στον αγώνα, είχε τον  έλεγχο του παιχνιδιού το πρώτο ημίωρο, αλλά  στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 60’ φαινόταν ότι δεν είχε τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα να ανατρέψει και αυτή το σκορ με τη σειρά της.

Από την πρώτη ήττα του Ηρακλή επωφελήθηκαν ο Ποσειδώνας που πλησίασε στον ένα πόντο και ο Κανάρης που έφτασε και αυτός σε απόσταση αναπνοής με μόνο δύο πόντους διαφορά από την κορυφή. Ο αγώνας ήταν ωραίος, με δυνατές μάχες  και αγωνία στο τέλος, όπου το παιχνίδι έγινε πολύ νευρικό έως και αντιαθλητικό, με αποτέλεσμα να αποβληθούν με δεύτερη κάρτα οι Ελευθερίου και Ρες στο 112’(!),  αφού ο διαιτητής κράτησε 17 λεπτά καθυστερήσει, προφανώς λόγω των πολλών διακοπών από τραυματισμούς. Στη φάση της αποβολής ο Ελευθερίου χτύπησε το Ρε με αγκωνιά στο κεφάλι και ο παίκτης των Καρδαμύλων εκνευρίστηκε και ανταπέδωσε. Στο σημείο αυτό απειλήθηκε γενική σύρραξη, αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμότερων η τάξη αποκαταστάθηκε.

Τα γκολ

18′: Ο  Κ.Ζαμπετάκης άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ.

26’: Ο Πελαντής ισοφάρισε 1-1 με τον ίδιο τρόπο.

48’: Ο Φεγγουδάκης με δυνατό βολέ από το ύψος την μικρής περιοχής πέτυχε το δεύτερο γκολ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους

Ευκαιρίες για γκολ έχασαν και οι δύο ομάδες.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

Λ. ΠΑΠΑΛΑΝΗΣ (ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ)

Έκανε το καλύτερο του παιχνίδι έως τώρα, από την πλευρά του ο Ποσειδώνας δημιούργησε τους περισσότερους κινδύνους για την εστία του Σαββίδη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Α. ΜΠΟΥΣΕΚΑΣ (ΠΡΟΠ. ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ)

« Μίλησαν η ψυχή και η καρδιά των παιδιών, μίλησε η δουλειά που κάνουμε από το καλοκαίρι όλοι μαζί, διοίκηση και παίκτες. Πιστεύουμε στις δυνατότητες της ομάδας μας, και παρά το ότι είχαμε τρεις σοβαρές απουσίες αφού δεν αγωνίστηκαν οι Μελιτζάνης, Μαθιούδης και Ιωάννου νικήσαμε. Οι αντικαταστάτες κάλυψαν επάξια τις θέσεις τους και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους γιατί έδειξαν και έβγαλαν την ψυχή του πρωταθλητή. Αυτή η ομάδα έχει πολύ μέλλον».

ΣΤ. ΞΥΔΑΣ (ΠΡΟΠ. ΗΡΑΚΛΗ)

« Συγχαρητήρια στον Ποσειδώνα, νίκησε δίκαια, εμείς δεν είμαστε καθόλου καλοί. Η διαιτησία ήταν επιεικώς απαράδεκτη, φυσικά αυτό δεν μειώνει τη δίκαιη νίκη του Ποσειδώνα. Από εκεί και πέρα, όπως είπα και πριν τον αγώνα συνεχίζουμε, δεν κρίθηκε τίποτα».