Την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2020 εορτάζεται στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Καστέλλου μετά πάσης εκκλησιαστικής μεγαλοπρεπείας και λαμπρότητος το θαύμα της Αγίας Παρασκευής που τελέστηκε το 1442.
Ο Μέγας Εσπερινός αρχίζει στις 6.30 μ.μ. της Τρίτης, ο δε Ορθρος και εν συνεχείᾳ η Θεία Λειτουργία στις 7 το πρωί της Τετάρτης.
Κατά τάς Ἱεράς Ἀκολουθίας θα ἐκτίθεται, εἰς προσκύνησιν, πρός εὐλογίαν καί ἁγιασμόν τῶν πιστῶν, τεμάχιον ἱεροῦ Λειψάνου τῆς Ἁγίας.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.