Στις Καρυές η μνήμη δεν λυγίζει. Σαν σήμερα οι Τουρκικές δυνάμεις που βρίσκονταν αποκλεισμένες στο χωριό παρέδιδαν τα όπλα στις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις και γράφονταν ο επίλογος της τουρκικής παρουσίας στο νησί μας.
Σήμερα, οι αρχές του τόπου, πολιτικές και στρατιωτικές, παρακολούθησαν στις Καρυές τις εκδηλώσεις μνήμης για την παράδοση του νησιού. (φωτογραφίες: Στ. Κάρμαντζης).
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.