Ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χίου συμμετέχει στην πανδημοσιουπαλληλική απεργία στις 21 Μαΐου, συνεχίζοντας τον αγώνα του για αξιοπρεπείς μισθούς, Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας και μέτρα κατά της ακρίβειας. Η απεργία αυτή έρχεται ως συνέχεια των επιτυχημένων κινητοποιήσεων του Φεβρουαρίου, Απριλίου και της Πρωτομαγιάς, οι οποίες ανέδειξαν την ανάγκη για ενιαία απεργιακή δράση και αμφισβήτησαν τον ρόλο των εργοδοτικών και κυβερνητικών συνδικαλιστικών οργάνων.
Οι λόγοι της απεργίας
Οι εκπαιδευτικοί της Χίου απεργούν για μια σειρά από λόγους, που αφορούν τόσο τα οικονομικά τους αιτήματα όσο και ευρύτερα κοινωνικά και πολιτικά ζητήματα:
Κλιμάκωση του αγώνα
Η απεργία της 21ης Μαΐου αποτελεί μέρος μιας ευρύτερης κλιμάκωσης του αγώνα των εκπαιδευτικών, οι οποίοι δηλώνουν αποφασισμένοι να συνεχίσουν τις κινητοποιήσεις τους μέχρι να ικανοποιηθούν τα αιτήματά τους. Ο Σύλλογος καλεί όλους τους εκπαιδευτικούς να συμμετάσχουν στην απεργία και στη συγκέντρωση της ΑΔΕΔΥ, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα στην κυβέρνηση και την κοινωνία.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.