Μία σημαντική πρωτοβουλία που θα επανασυνδέσει τη Χίο με τις ευρωπαϊκές αγορές αλλά από το 2020, ανέλαβε ο ΕΟΤ, που συμπεριέλαβε τη Χίο σε πρόγραμμα συνδιαφήμισης με στόχο το τουριστικό άνοιγμα της Χίου σε αγορές όπως η Σλοβενία, η Ιταλία και η Ελβετία μέσα από πτήσεις τσάρτερ του tour operator Intelekta.
Ο ΕΟΤ μάλιστα έκανε την πρώτη κρούση στην αυστριακή αγορά μιλώντας με τους υπεύθυνους της Austrian Airlines η οποία εκδήλωσε ενδιαφέρον για το νησί, όμως από το καλοκαίρι του 2020, αφού οι πτήσεις για τη σεζόν του 2019 έχουν ήδη προγραμματιστεί.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.