Το «αγκάθι» του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. το ένοιωσαν όσοι πέρασαν από τη δημοτική αρχή Χίου τις περασμένες δεκαετίες. Η λύση Βουρνού, με τη μετακίνηση των τριών μονίμων υπαλλήλων του Θεάτρου για να εξυγιανθούν τα οικονομικά του, είχε εξεταστεί και από προκατόχους του.
«Επί θητείας μας δεν υπήρχε η νομοθετική δυνατότητα κινητικότητας υπαλλήλων σε εταιρείες και νομικά πρόσωπα του Δήμου. Αυτή θεσπίστηκε μέσα στον Απρίλιο», μου εξήγησε ο Πολ. Λαμπρινούδης. Αφήνοντας να εννοηθεί πως αν το νομοθετικό πλαίσιο υπήρχε νωρίτερα, κάπως ανάλογα θα είχε πράξει και ο ίδιος.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.