Δεν προβληματίζει κανέναν αυτή η οβιδιακή μεταμόρφωση όλου του τοπικού πολιτικού συστήματος; Κι όμως έχει την εξήγηση της…
Απ’ το πολιτικό σκηνικό αποχώρησε η Ελ. Τσουρή, ανιψιά του εργολάβου. Από μόνη της θαρρείς αυτή η αποχώρηση διέγραψε απ’ την ατζέντα του πολιτικού μας τοπίου τα έργα και τις ημέρες Βίου. Έπαψε να είναι η σημαία κάθε λογής αντιπολίτευσης, έπαψε να ενοχλεί με τις απαιτήσεις του επί των δημοσίων έργων.
Αυτή είναι η εξήγηση της μετάλλαξης. Ο Βίος ενοχλούσε όσο υπήρχε στη μέση η Τσουρή. Χτυπώντας κάποιοι το Βίο, δεν έλεγχαν τα έργα, όπως ήθελαν τότε να δείξουν, χτυπούσαν άνανδρα την τότε βουλευτή. Γιατί, αν αληθινός σκοπός τους ήταν η πορεία των έργων, η προσπάθεια θα είχε συνέχεια, δεν θα είχε απότομα κοπεί το νήμα της την επομένη που η Ελπίδα έχασε την πολιτική ισχύ της. Αυτό φανερώνει η λογική.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.