Όλη η πομπή των τοπικών Αρχών ακολούθησε τον Οικουμενικό Πατριάρχη από Καλλιμασιά προς Νοτιόχωρα όταν έφθασε ακριβώς στις 7 το απόγευμα του Σαββάτου στη Βέσσα, η υπηρεσιακή πρωθυπουργός Βασιλική Θάνου, συνοδευόμενη από τον υπουργό Επικρατείας Ελ. Παπαγεωργόπουλο. Εκεί είχε φθάσει ο Γιώργος Παπαδόπουλος νωρίτερα, όπου βρισκόταν και η αντιπροσωπεία των σχολείων της περιοχής για την υποδοχή του Πατριάρχη. Έτσι, μη υπάρχοντος και άλλου, ο αντιδήμαρχος Παιδείας συνόδευσε την πρωθυπουργό με τα πόδια στη χωριοκκλησιά όπου και παρέμεινε επί περίπου 30 λεπτά. Η πρωθυπουργός ενθουσιάστηκε από τη φιλοξενία των Χιωτών ενώ έδειξε ενδιαφέρον για τη μαστίχα και την ιστορία του τόπου, για τα οποία αρκετά της είπε ο Γιώργης.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.