Τι αναφέρει στην ανακοίνωση του ο βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Χίου:
Κατά την πρόσφατη επίσκεψή του στη Χίο, ο κ. Βορίδης δήλωσε με έμφαση ότι η ΝΔ είναι υπέρ της λειτουργίας κλειστών κέντρων υποδοχής προσφύγων στα νησιά.
Οι δηλώσεις αυτές βρίσκονται σε πλήρη αναντιστοιχία με τις δηλώσεις του τοπικού βουλευτή κ. Μηταράκη ο οποίος στις 24/11/18 μιλώντας σε κατοίκους του Χαλκειούς επισήμανε την αναγκαιότητα να κλείσει η ΒΙΑΛ.
Είναι προφανές ότι η ΝΔ χρησιμοποιεί τον ακραίο λαϊκισμό και μετέρχεται παντός είδους επιχειρήματα προκειμένου να κερδίσει πολιτικά οφέλη πάνω στο προσφυγικό – μεταναστευτικό ζήτημα, ψαρεύοντας σε θολά και εξαπατώντας στην ουσία τους Χιώτες πολίτες και ιδιαίτερα τους κατοίκους του Χαλκειούς.
Σε ό,τι μας αφορά, το Υπουργείο συνεχίζει με εντατικούς ρυθμούς την αποσυμφόρηση της ΒΙΑΛ και την επιτάχυνση των διαδικασιών απονομής ασύλου.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.