Στην πρώτη φάση του ευρωπαϊκού διαγωνισμού Camera Zizanio(16η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας) προκρίθηκε το ντοκιμαντέρ μικρού μήκους με θέμα την ιστορία του 1ου Γυμνασίου Χίου και βρίσκεται στις πρώτες 130 ταινίες που ξεχώρισαν ανάμεσα σε περισσότερες από 1400 συμμετοχές.
Το ντοκιμαντέρ είχε επίσης τιμηθεί με το Α' Βραβείο στην κατηγορία του και, επιπλέον, με τα βραβεία τεκμηρίωσης, σκηνοθεσίας και μοντάζ, στο προτελευταίο Φεστιβάλ Β. Αιγαίου, «CΙΝΕμάθεια, 2015».
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.