Να σκιαγραφήσει το προφίλ του μέσου Τούρκου επισκέπτη στη Χίο επιχειρεί μέσα από εργασία του ο Προϊστάμενος του Τελωνείου Χίου Θ. Γιαλούρης, παραθέτοντας σειρά αριθμητικών στοιχείων με πιο ενθαρρυντικό απ’ όλα το γεγονός ότι η Χίος κρατάει το 7% των συνολικών αφίξεων των Τούρκων στην Ελλάδα.
Όπως σημειώνει ο κ. Γιαλούρης: «είναι μια προσπάθεια να κατανοηθεί το φαινόμενο, να ερευνηθεί, να εξαχθούν συμπεράσματα που θα υποδεικνύουν την αναγκαιότητα στοχευόμενων δράσεων, με γνώμονα την τουριστική ανάπτυξη της Χίου».
Αναλυτικά η εργασία:
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.