Τον μέχρι σήμερα σχεδιασμό της σε ότι αφορά στη διαχείριση των απορριμμάτων εγκαταλείπει η Δημοτική Αρχή Χίου κάνοντας στροφή πλέον στην καύση των υπολειμάτων. Η συγκεκριμένη εξέλιξη έρχεται σε συνέχεια της επίσκεψης των Μ. Βουρνού και Γ. Μπελέγρη στο Schwäbisch Hall της Γερμανίας όπου ξεναγήθηκαν σε αντίστοιχη μονάδα. Όπως εξήγησε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος η καύση των υπολειμμάτων δεν αναιρεί το εγχείρημα της ανακύκλωσης η οποία θα συνεχιστεί, αλλά θα βοηθήσει στον χρόνο ζωής του ΧΥΤΑ της νότιας Χίου, αφού τα υπολείμματα αντί να θάβονται θα καίγονται.
«Οι καυστήρες αυτοί δεν παράγουν τοξικά υπολείμματα ή επικίνδυνα καυσαέρια. Προχωράμε σε διαδικασία αδειοδότησης ενός τέτοιου χώρου που θα είναι ο πρώτος στην Ελλάδα. Ο φιλέλληνας έπαρχος κ. Bauer υποσχέθηκε να μας βοηθήσει σε επίπεδο τεχνογνωσίας αλλά και στο κομμάτι της ένταξης μία τέτοιας μονάδας στο ΕΣΠΑ», ανέφερε ο ίδιος.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.