Εκδήλωση για να την τιμήσουν τον επί 23 χρόνια επισκέπτη του νησιού μας, Huug Venis, διοργανώνει ο Δήμος Χίου, σήμερα, Πέμπτη 3 Οκτωβρίου στο πρώην Δημαρχρίο Αγίου Μηνά.
Ο Ολλανδός Huug Venis επισκέπτεται τη Χίου τα τελευταία 23 χρόνια, φωτογραφίζοντας μνημεία θρησκευτικού ενδιαφέροντος, των οποίων έχουν υποστεί βλάβες οι αγιογραφίες, τα ξύλινα τέμπλα, οι τοιχογραφίες και με τον υπολογιστή του επιχειρεί να μας αποτυπώσει τη μορφή και τη ζωντάνια τους πριν υποστούν τα σημάδια του χρόνου, ψηφιοποιώντας τα.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.