Με τον Αναπληρωτή Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Ιωάννη Τσιρώνη συναντήθηκε σήμερα η Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου κα. Χριστιάνα Καλογήρου, στα γραφεία της Περιφέρειας στη Μυτιλήνη.
Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Βουλευτής κ. Γιώργος Πάλλης, ο Αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Πολιτικής Κώστας Αδαμίδης, ο Γενικός Διευθυντής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου Ευστράτιος Ψαριανός, ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας Π.Ε. Λέσβου Γιώργος Λαγουτάρης, η Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Κτηνιατρικής Π.Ε. Λέσβου Παναγιώτα Πετρίδου καθώς και υπηρεσιακοί παράγοντες του Υπουργείου και της Περιφέρειας.Κατά τη διάρκεια της συζήτησης τέθηκαν αναλυτικά από τον αρμόδιο Αντιπεριφερειάρχη τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γεωργοί και οι κτηνοτρόφοι των νησιών του Βορείου Αιγαίου καθώς και τα σοβαρά αναπτυξιακά ζητήματα του πρωτογενούς τομέα και πιο συγκεκριμένα:
Η Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου, εκτός των άλλων, ζήτησε άμεσες λύσεις στα προβλήματα του αγροτικού τομέα, τονίζοντας χαρακτηριστικά: «Τα νησιά του Βορείου Αιγαίου παράγουν υψηλής ποιότητας και μεγάλης διατροφικής αξίας προϊόντα που πολλές φορές τα χαρακτηρίζει και η μοναδικότητα. Οι δυνατότητες που υπάρχουν είναι πολλές και αναμένουμε τόσο την επίλυση των προβλημάτων, όσο και συμπαράσταση στην αναπτυξιακή προσπάθεια του αγροτικού τομέα των νησιών μας».
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.