Στη Χίο προκειμένου να πραγματοποιήσει σειρά επαφών με φορείς του νησιού βρίσκεται σήμερα το πρωί ο Υπουργός Ναυτιλίας Θοδωρής Δρίτσας, κατόπιν πρόσκλησης του κυβερνητικού Βουλευτή Ανδρέα Μιχαηλίδη.
Το πρόγραμμα του Υπουργού ξεκινάει στις 09:00 με συνάντηση που θα πραγματοποιήσει με τους λιμενικούς στο Κεντρικό Λιμεναρχείο Χίου. Στις 10:30 θα μεταβεί στον χώρο καταγραφής και πιστοποίησης προσφύγων και μεταναστών στα Ταμπάκικα ενώ στις 11:15 θα βρεθεί στην ΑΕΝ Μηχανικών Χίου.
Κατόπιν ο κ. Δρίτσας θα συναντηθεί στις 12:00 με τον αντιπεριφερειάρχη Στ. Κάρμαντζη και στις 12:30 με τον Δήμαρχο Μανώλη Βουρνού.
Το πρόγραμμα της περιοδείας του Υπουργού θα συνεχιστεί στις 16:30 με συνάντηση που θα έχει με τα σωματεία συνταξιούχων ναυτικών. Μάλιστα με πρωτοβουλία του Α. Μιχαηλίδη η συνάντηση άλλαξε χώρο κι έτσι ενώ ήταν προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί στο Λιμεναρχείο για λόγους ασφαλείας, τελικά μεταφέρθηκε στο κτίριο του Οίκου Ναύτη επί της οδού Δημοκρατίας.
Ο Υπουργός Ναυτιλίας θα αναχωρήσει από τη Χίο με την απογευματινή πτήση της Ολυμπιακής για Αθήνα λίγο μετά τις 18:00 .
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.