Κάθε άλλο παρά αισιόδοξα είναι τα στοιχεία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου, που αφορούν τις εγγραφές παιδιών στα προνήπια. Έτσι φέτος, οι νέες εγγραφές έφθασαν τις 371 από 454 που ήταν πέρσι ενώ οι εγγραφές στην πρώτη δημοτικού έφθασαν τις 444.
Σύμφωνα με τα στοιχεία, η μείωση δεν αφορά μόνο τα χωριά αλλά και μεγάλα σχολεία της πόλης και των χωριών κοντά σε αυτή.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.