Μετά από σχεδόν 50 χρόνια διαμονής στο νεοκλασικό οίκημα της οδού Θεοπόμπου 7 και Μητροπολίτη Παύλου, η Αρχαιολογική Υπηρεσία μεταφέρει τα γραφεία της στο Kάστρο, στον πρώτο όροφο του αναπλασμένου κτιρίου του παλιού δημοτικού σχολείου και Οθωμανικού Ιεροδιδασκαλείου (Μεντρεσές), στην αυλή της εκκλησίας του Αγίου Γεωργίου.
Η μετακόμιση αρχίζει από σήμερα, θα κορυφωθεί το επόμενο διήμερο. Aπό τη Δευτέρα οι υπηρεσίες θα στεγάζονται και θα λειτουργούν στους εξαιρετικούς χώρους του αναπλασμένου κτιρίου. Το σημαντικό είναι ότι οι εργαζόμενοι θα δουλεύουν σε ένα χώρο που θα τους προσφέρει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες παραμονής και οι πολίτες θα εξυπηρετούνται σε ένα ευχάριστο παραδοσιακό περιβάλλον. Το ισόγειο θα μετατραπεί σε βιβλιοθήκη και μόνιμο εκθεσιακό χώρο.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.