Σε δύσκολους καιρούς όλα τα μέσα πίεσης χρησιμοποιούνται από τους εργαζόμενους και τους επαγγελματίες για να εξασφαλίσουν τα δικαιώματα τους.
Έτσι σε μια προσπάθεια να δοθεί λίγη ώθηση στον δοκιμαζόμενο κλάδο τους οι οικοδόμοι συναντήθηκαν με τον πρόεδρο της ΔΕΥΑΝΧ Μ. Φυτούσης ζητώντας του με δεδομένη την κατάσταση που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην οικοδομή και τους οικοδόμους με την πραγματική ανεπίσημη ανεργία να φθάνει το 60-70%, τη στήριξή του και την ανάθεση των έργων με διαφανείς διαδικασίες σε τοπικά συνεργία και την απασχόληση σ’ αυτά άνεργων οικοδόμων.
Επίσης, ζητήθηκε η διαγραφή οφειλών μακροχρόνια ανέργων οικοδόμων και τη μείωση του τιμολογίου σ’ αυτές τις περιπτώσεις.
Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.
Ο Πολίτης είσαι εσύ. Γίνε συνδρομητής της εβδομαδιαίας έντυπης έκδοσης.